EUROKAZ U GOSTIMA

Projekt Eurokaz u gostima ima za cilj osnažiti programsku ponudu srpskih kulturnih centara u Hrvatskoj, povećati vidljivost srpske zajednice izvan lokalnih okvira, kao i na međunarodnoj razini, obogatiti lokalni kulturni život i potaknuti kreativnost zajednice bez obzira na etničku ili političku pripadnost, odnosno implementirati suvremene scenske prakse u programe srpskih kulturnih centara, povezati članove srpske zajednice kroz zajedničke kulturne aktivnosti, jačati interkulturalni dijalog i razumijevanje među različitim zajednicama i razvijati kapacitete srpskih kulturnih centara (SKC) širom republike Hrvatske za provedbu dugoročnih kulturnih programa.

 

Aktivnosti u okviru ovog projekta podrazumijevaju izvođenje radionica izvedbenih umjetnosti u srpskim kulturnim centrima: Glina, Daruvar, Osijek i Rogoža (Garešnica).

 

Eurokaz u gostima unutar svojih  radionica izvedbenih umjetnosti bit će otvoren svakom žanrovskom zanimanju: glumi, plesu, neverbalnom kazalištu, ambijentalnom kazalištu, performansu, lutkarstvu, multimediji... 

 

Eurokaz je od 1987. do 2013. djelovao kao međunarodni festival inovativnog kazališta uz gostovanje preko 300 kazališta i kazališnih grupa iz cijelog svijeta, a od 2014. djeluje kao produkcijska kuća koja ostvaruje do 3 predstave godišnje.

Više o radu Euroaza možete pročitati ovdje

 

Radionice izvedbenih umjetnosti predviđene su za sve zainteresirane, bez obzira na dob ili spol. Umjesto "amaterizma" koji pokušava kopirati profesionalne domete, naglasak je na autentičnosti i oslobođenoj kreativnosti. Poticanje kolektivnog duha, improvizacije i spontanog izražavanje ključni su elementi, uz primjenu najsuvremenijih scenskih produkcijskih i tehnoloških uvida. Sve to, dakle, izvan klasičnih, standardiziranih profesionalnih dramaturških i scenskih okvira.

 

Nasumični primjeri tema radionica su: ludistička poezija Vaska Pope ili proza Danila Kiša, zbirka promišljanja srpskih mališana "Olovka piše srcem", ali i anegdotalnost suvremenog života, problemi društvene okoline i nesigurnog svijeta u kojem živimo, problemi školstva, mirovina, estrade, mode, fiš paprikaša, u jednu riječ sve što podiže ljudski život do ustreptalosti ili promjene.

 

U svakom mjestu održavanja biti će organiziran prvi sastanak svih prijavljenih i to:

SKC Glina - 1.4. u 11:00 sati 

SKC Daruvar - 26.3. u 17:30 sati

SKC Osijek - 29.3. u 11:00 sati

SKC Rogoža - 28.3. u 19:00 sati

 

Na tom sastanku dogovorit će se princip rada, termini radionice i osluhnut će se želje zainteresiranih. Prvom sastanku prisustvovati će voditelji radionica, članovi produkcijske ekipe Eurokaza i organizacijske ekipe SNV-a.

 

Rad u radionicama je besplatan, a sve produkcijske i tehničke troškove snose organizatori.

 

Radionice će se provoditi u dva navrata (semestra). Prvi dio trajat će od travnja do sredine lipnja, a drugi od rujna do prosinca. Na kraju ciklusa radionica u svakom kulturnom centru javnosti će biti predstavljeni rezultati edukacije u izvedbenom obliku koji će biti specifičan za lokaciju i polaznike. 

Također, izvedbe će biti koncipirane tako da se mogu spojiti  u jednu veliku završnu izvedbu u kojoj će sudjelovati svi polaznici radionica, a planirano je da se završna izvedba, uz obavezno druženje sudionika, realizira u Osijeku i Zagrebu.

 

Voditelji radionica su:

● SKC Glina: Borna Baletić
● SKC Daruvar: Iva Srnec Hamer
● SKC Osijek: Josip Bišćan
● SKC Rogoža (Garešnica): Ena Jagec

 

Suradnici za glumu: Branko Brezovec & Niko Goršič (Slovenija), za lutkarstvo: Siniša Miletić, za performans & ambijentalni teatar: Jassem Hindi (Norveška), za multimedijski teatar: Tihomir Milovac.

 

Svi voditelji su vrhunski kazališni profesionalci – na Akademijama diplomirani glumci, redatelji, kazališni pedagozi, s dugogodišnjim iskustvom umjetničkog rada i brojnim nagradama.

 

Opširnije o programima u pojedinim centrima i kratke biografije voditelja pogledajte na odgovarajućim karticama na vrhu stranice. 

 

Program je ostvaren u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem.